(56)príbehy
Ako sa o Burkittsville dozvedel celý svet?
Vďaka trom študentom filmovej školy, ktorý v roku 1994 chceli natočiť dokumentárny film o záhadnej blairskej čarodejnici, ako svoju školskú prácu. Študentku Heather Donahueovu, a dvoch študentov Joshua Leonarda a Michaela Williamsa však už po vstúpení do lesa pri dedinke Blair nikto nikdy nevidel. Na jeseň roku 1995 sa však študentom z Marylandskej antropologickej univerzity podarilo nájsť zvláštne artefakty.
Pri vykopávkach v lese pri Burkittsville našli pod základmi starého domu batoh, a v ňom 16 milimetrovú kameru s jedenástimi škatuľami nakrúteného filmu, videokameru Hi-8 s desiatimi kazetami a denník Hetaher Donahueovej. Po dôkladnej analýze sa zistilo, že denník patrí stratenej trojice študentov.
Samotné nájdenie batohu s filmami a kamerami bolo šokujúce, no nikto nevedel vysvetliť, ako sa novodobé artefakty dostali do základov domu, ktorý mal viac ako sto rokov. Neboli totiž vôbec porušené základy, a neboli tam ani stopy po kopaní. Rodičom nezvestných študentov sa vyšetrovanie polície vôbec nepozdávalo, a prípad neukončil ani súd.
V apríli roku 1996 bolo vyšetrovanie ukončené. Rodičia študentov sa však rozhodli predať nakrútený materiál filmovej spoločnosti Haxan Films, aby sa o záhade blairskej čarodejnice, mestečku Burkittsville a ich stratených deťoch dozvedelo, čo najviac ľudí. A tak vznikol film Záhada Blair Witch, ktorí sa na konci 2. tisícročia stal podľa Guinnesovej knihy rekordov najziskovejším filmom všetkých čias. (Až do roku 2002, odkedy drží primát film Moja tučná grécka svadba). Film Záhada Blair Witch stál tvorcov len 22 tisíc dolárov, no zarobili na ňom takmer neuveriteľných 241 miliónov dolárov.
Iste si spomeniete na americký seriál Verte- neverte, ktorý išiel aj v našich komerčných televíziách. Náš magazínový seriál bude niečo podobné, ale v písanej forme. Na konci každého príbehu sa moderátor relácie na jednotlivé príbehy opýtal divákov, či je to fikcia alebo skutočnosť.